Práce s emocemi při prezentaci

Jednou z důležitých součástí prezentace, která vtáhne diváky do děje, přidá na věrohodnosti proslovu, jsou emoce a reálné prožívání vhodných emocí při prezentaci. Slovo vhodných emocí je použito záměrně, jelikož extrémně teatrální emoce a jejich následná ventilace, jako je brek čí nadávání publiku, není při prezentaci úplně vhodné. Jsme aktivně prezentující, a ne Stavovské divadlo.

Na začátek je důležité si uvědomit, že emoce jsou součástí nás a není na nich a jejich ventilaci nic špatného. Člověk bez emocí by nebyl člověkem, ale robotem, který mluví monotónně, stejným tempem, nudně. Emoce do Vaší prezentace vložíte velmi snadno, stačí se zaměřit na to co při prezentaci pociťujete a následně to ventilujete. Nemusíte nutně emoci popsat verbálně, prožijte emoci a tedy i samotnou prezentaci a nechte ji na sebe působit.

Ideální je začít s emocemi už na začátku prezentace, kde divákům popíšete emoci, kterou jste cítíl před prezentací či při přípravě prezentace. Můžete se například Těšit či jste byl Zvědavý na Vaše publikum.

Při malé (testovací) prezentaci můžete bez obav vyjádřit, že jste Nervózní nebo máte Strach mluvit před lidmi či si nerozpomenete, co máte říkat. Tyhle emoce se čas od času vyskytují, především pokud začínáte s aktivní prezentací. Akceptování Strachu z mluvení před lidmi a následná slovní ventilace, je nejsnazší a nejrychlejší způsob, jak se strachu z mluvení na veřejnosti zbavit. Mít strach je normální, nedokázat jej překonat je škoda.

A teď už k samotné prezentaci. Zde neexistuje žádný jízdní řád emocí při prezentaci, podle kterého byste měli jet, ale podělím se s Vámi o pár tipů k inspiraci.

Při samotné prezentaci lze projevit emoce při nepřímé řeči, kdy říkáte, co někdo říkal či si myslel. Babička z vesnice bude mluvit jinak než nasupený šéf. Hurvajz od Skupy jinak než kačer Donald z Kačerova.

Cestujete li v čase – Vracíte li se do dětství, nebojte se vyjádřit, jak jste se jako malý cítil a jak mluvil. Jste li dítě a imitujete dospělého, klidně přežeňte jeho vážnost.

Prezentujete li něco, čeho si ceníte, či jste na to hrdý, nebojte se to náležitě a s přiměřenou teatrálnosti vyjádřit. Posluchači ocení nejen emoce, ale také Vaši zainteresovanost.

A tak dále. Prostě emoci přijmout či si ji vybavit a při prezentaci ji ventilovat. Klidně s emocemi šetřete jako s šafránem, ale občas je při prezentaci užijte. Není třeba být hned jako student DAMU a Stanislavkého metody, ale pouze tu a tam přidat emoce do Vašich prezentací.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak prezentovat, Jak se zlepšit v prezentaci se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
Page not found

Error 404

We’re sorry to inform you but the page you’re looking for no longer exists. It was a good page. Maybe even a great page. It was probably eaten by a troll. It will be missed.