Prezentace o sobě, ať už v práci nebo kamarádům I.

Vzpomínáte si, na scénu z filmu Vrchní, prchni!, kde Abrahám promítá diáky a prezentuje svým bývalým spolužákům o sobě na srazu z gymnázia? Co kdybyste měli mít takovou prezentaci o sobě Vy? A teď nemám na mysli jen sraz z gymnázia, ale například uvedení se v nové práci nebo představení se při začátku prezentace publiku, které Vás vidí poprvé. O čem byste mluvili, co byste zmínili, aby to bylo zajímavé jak pro Vás, tak diváky?

Analýza publika

Na začátek je důležité si promyslet, komu přesně budete prezentovat. Jsou to lidé, kteří Vás dlouho neviděli? Co s nimi máte společného, čím se naopak lišíte? Přemýšlejte o publiku a jako jednotlivý členové publika – analyzujte publikum. Co by je mohlo zajímat? Spolužáky bude spíše zajímat Vaše první dovolená v Jugoslávii, spolupracovníky zase, zdali jste single 🙂

 

Vhodný styl a vhodná slova

Dále je dobré dle obecenstva zvolit vhodný styl prezentace. V práci mezi nadřízenými buďte raději o něco formálnější, na večírku mezi bývalými spolužáky se klidně nebojte uvolnit a občas užít i nějaké to hovorové slovo či slangový výraz.

Dobré je taky užít slovo, termín či něco velmi konkrétního, co znáte jen vy a posluchači. Vzpomeňte si například na přezdívku spolužáka, který byl jedním z Vás nebo na jak jste říkali některé z učeben či aspoň na profesora, který byl pro Vás pro všechny postrachem, určitě se při vzpomínání na školní léta rozpomenete a vhodné slova najdete. Pro pracovní prostředí je vhodné najít a užít žargonový termín, typický pro Vaši profesi. Velmi snadno tak dáte posluchačům najevo, že jste jedním z nich a víte, o čem mluvíte.

 

Pozdravit, představit se, zaškatulkovat se

Při samotné prezentaci začněte pozdravem, svým jménem a něčím, čím Vás můžou posluchači snadno „zaškatulkovat“, ideálně něčím vtipným o sobě. Například:

„Ahoj, já jsem Franta a seděl jsem v první lavici u okna.“

„Čau draci, já jsem Kryštof a seděl jsem s Kvašákem.“

„Zdravím, já jsem Lucka a radila jsem Vám při hodinách vaření.“


U profesní prezentace raději s vtipem šetřete, to že nejste žádný suchar je fajn, ale to ať zjistí spolupracovníci později, vhodné je tedy užít:

„Dobrý den, já jsem Frana Devátý a jsem Vás nový manažer pro jakost.“

„Dobrý den, jmenuji se Kryštof a dodávám Vám chemikálie na míru.“

„Dobrý večer, jmenuji se Lucka Vařečková a ucházím se o místo asistentky Myšky Krupičky.“

A to je vše k analýze publika a zahájení prezentace o sobě. Příště si povíme o tom, jak vtvořit zajímavý obsah prezentace a prezentovat tak, aby se diváci bavili a hltali každé Vaše slovo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jak prezentovat, Jak se zlepšit v prezentaci se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
Page not found

Error 404

We’re sorry to inform you but the page you’re looking for no longer exists. It was a good page. Maybe even a great page. It was probably eaten by a troll. It will be missed.